Resultat

Läsåret 2021-2022

Finalister till EOES-finalen

Augusta Rampe i biologi, från ProCivitas i Helsingborg
Rikard Kristensson i biologi, från Norra Real i Stockholm
Åke Amcoff i fysik, från Södra Latin i Stockholm
Aron Salamon i fysik, från Noblaskolan i Solna
Maria Davidsson i kemi, från Sunnerbogymnasiet i Ljungby
Allan Ismail i kemi, från Thoren Framtid i Växjö

Finalister i Sverigefinalen

Vi gratulerar följande 27 elever som gått vidare till Sverigefinalen i januari.

Högstadiet:
Noa Arvidsson Järnåkraskolan Lund Ke
Loke Backlund Vibackeskola Sundsvall Ke
Erik Bergegård Äppelviksskolan Bromma  Bi
Olof Frisk Mörbyskolan Danderyd Bi
Allan Ismail Thorén Framtid Växjö Ke
Mose Jonsson Dalängsskolan Lidköping Fy
André Levison Pilängsskolan Lomma Bi
Wilma Mårtensson Eklidens skola Nacka Fy
Hannes Niklasson Berzeliusskolan Linköping Fy
Aron Salomon Noblaskolan Solna Fy
Erik Siegbahn Spånga grundskola Stockholm Ke
Alma Ölund Spånga grundskola Stockholm Bi

Gymnasiet:
Adam Ahlberg Berzeliusskolan Linköping Bi
Åke Amcoff Södra Latin Stockholm Fy
Aron Andrén Ystad gymnasium Ystad Ke
Rasmus Dahlström Möckelngymnasiet Karlskoga Ke
Erik Davidsson Polhemskolan Lund Fy
Maria Davidsson Sunnerbogymnasiet Ljungby Ke
Markus Farnebäck Berzeliusskolan Linköping Fy
Leopold Grinnemo Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping Fy
Jonas Harju Danderyds gymnasium Danderyd Fy
Julia Hedlund Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping Ke
Wilma Hök Östra Real Stockholm Ke
Rickard Kristensson Norra Real Stockholm Bi
Imaan Maqbil Bäckängsgymnasiet Borås Bi
Hugo Markstad Spyken Lund Bi
Maja Olsson Rudbecksgymnasiet Örebro Bi

 

 

Läsåret 2020-2021

Finalister till EOES-finalen

Arvid Ekberg Donnergymnasiet Göteborg
Lawan Fatfullah Procivitas Gymnasium Malmö Malmö
Hugo Markstad Lerbäckskolan Lund
Linda Nordmark VRG Djursholm Danderyd
Love Offrell Malmö Borgarskola Malmö
Vilmer Ylisuvanto Dalängskolan Lidköping

Finalister i Sverigefinalen

Vi gratulerar följande 27 elever som gått vidare till Sverigefinalen i januari.

Högstadiet:
Johan Andersson Berzeliusskolan Linköping
Eskil Angelino Mörbyskolan Danderyd
Benjamin Carlsson Dalängskolan Lidköping
Lucas Hammar Täby friskola Täby
Axel Ildring Näsbydalskolan Täby
Simon Lundell Näsbydalskolan Täby
Svante Löfroth Lerbäckskolan Lund
Hugo Markstad Lerbäckskolan Lund
Leo Norrthon Täby friskola Täby
Noah Reiver Eklidens skola Nacka
Karl Söderlund Äppelviksskolan Stockholm
Vilmer Ylisuvanto Dalängskolan Lidköping

Gymnasiet:
Alexander Andersson Berzeliusskolan Linköping
Valdemar Bastviken Berzeliusskolan Linköping
Alvar Edvardsson Danderyds gymnasium Danderyd
Arvid Ekberg Donnergymnasiet Göteborg
Lawan Fatfullah Procivitas Gymnasium Malmö Malmö
Emil Fredrikssson Donnergymnasiet Göteborg
Hannes Hellberg Rudbecksgymnasiet Örebro
Hamun Muqbil Bäckängsgymnasiet Borås
Linda Nordmark VRG Djursholm Danderyd
Love Offrell Malmö Borgarskola Malmö
Philip W. Remmer Procivitas Gymnasium Malmö Malmö
Philipp Rudolph Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
Hjalmar Rusck Norra Reals gymnasium Stockholm
Melvin Storbacka Norra Reals gymnasium Stockholm
Richard Xie Katedralskolan Lund